Naturfotografens bäste vän - Bilen

Riksgränsen tur & retur
Idag blev det ett par timmar över för fotografering. Detta råkade sammanfalla med att jag är på tjänsteresa i Kiruna, så vad göra? Kollegan och jag tog en biltur till Riksgränsen och tillbaka. Det känns lite knepigt att hylla bilen med dagens klimatdiskussioner ekande i huvudet, men det är bara att hålla med dem som utnämner bilen till en av kameraväskans bästa tillgångar.
Egentligen tänkte vi åka ända till Narvik men väl över på Norska sidan mötte vi en jättestor NATO-övning med ca 200 fordon så ett par mil in på norsk mark var det bara att vända.
Nu sitter jag på en laptop med halvkass bildskärm så hav förstörstan med bildkvaliteten.
Mvh Claes sittande på hotellet i Kiruna
- logga in eller registrera dig för att kunna kommentera











Härliga bilder
Fantastiskt fina bilder som gör att man längtar dit. Jag har heller inte varit där vintertid men går det, men det gör det väl inte utom för gaisarn, att komma hem med bilder som ettan och tvåan är det nog dags för en vinterresa vad det lider.
Bengt/BF
Glimrande
Tjena claes
en fullständigt glimrande serie bilder som känns väldigt komplett. Att det finns både varma och kalla färger blandat med "laddade" dramatiska svartvita gör bildspelet genomtänkt. Kvaliteten är CH märkt.
Även jag känner som föregående skribent en stor längta till nästa träff med alla "goa gubbar" igen.
tills dess.......
//hp
Stress med resultat
Tack allihop för era inlägg om detta lilla bildspel. Tittade på de 40 bilder jag tog denna dag och från den första till den sista gick det 1,5 timma. Vi körde som galningar för att hinna till Riksgränsen före solens nedgång men det var svårt att inte göra avstickare vid Torne träsk, Paktajåkka och Katterjåkk då hela fjällen lös av fint ljus. Med stressen att hinna som en ryggsäck så gäller det att sätta kompet direkt och enligt de omdömen jag fått verkar det ju som det gick hyggligt.
Ha det gott tills nästa gång - Claes
Fantastiska bilder!
Just Riksgränsen har en speciell plats i mitt hjärta. Jag har tyvärr aldrig varit där på vintern, men däremot i augusti även om det var många år sedan. Bla Katterjåkk känner jag väl igen och har vandrat i området.
Som kuriosa för naturfotografer kan jag berätta att Sven Hörnell bodde i Riksgränsen och hade sitt lilla plan "parkerat" på sjön Vassijaure (stavning?) Ni som mot förmodan inte vet vem Sven Hörnell är så var han på sin tid en känd naturfotograf och kanske framförallt för sina böcker där han fotograferade den svenska fjällvärlden från sitt lilla flygplan. Jag och även mina föräldrar besökte honom i hans hem i slutet på 60-talet och början på 70-talet och en av hans bilder har jag hemma. Den bilden har alltid varit en inspirationskälla för mig.
Lite mer kuriosa om området. När jag var däruppe i slutet på 60-talet och början på 70-talet fanns inte vägen. Då var enda möjligheten att ta sig till Riksgränsen tåg från Kiruna. Däremot hade man börjat projektera vägen och diskussionerna gick höga bland den tidens miljödebattören om vägens varande eller icke varande. Själv så minns jag att jag blev väldigt ledsen när jag såg utsättningskäpparna för var man tänkt sig sträckningen. Så nu i höst när jag skall upp till området igen, efter drygt 40 år, skall det bli intressant att se hur mycket intrång i naturen vägen gjorde.
Hälsn
Agnetha
Hej Claes
Kul att du kommer till och fotar däruppe i norr. dessutom bra väder. Tvåan är ju en riktig kanonbild.
Så här några dagar efter Rörö så växer den dag för dag. Så jäkla trevligt vi hade det och vilket gott gäng vi var därute. Vädret är glömt och bara positiva minnen finns kvar. Längtar redan till nästa träff.
ha det gott / Christer
Underbart
Tjena Claes
Härliga bilder från ett fantastiskt område som jag tyvärr inte sett på vintern. Det kanske till och med är mer givande att fota än på sommaren? Du måste väl ha haft mer än ett par timmar om du hunnit en bit in i Norge? Hur som helst, en fin samling bilder där #2 nog får bli en favvo... /Frode